Študentska prehrana

Postopek vpisa v sistem subvencionirane študentske prehrane je sledeč: Najprej preko spletne strani opraviš spletno prijavo, vpišeš vse potrebne podatke, prebereš splošne pogoje ter vse skupaj potrdiš s klikom na »Nadaljuj«. Predlagamo vpis maila, ki je osnova za vpis v osebni profil uporabnika in možnost koriščenja subvencij z mobilno aplikacijo ter podaljšanja pravice v novem študijskem letu. Ni pa pogoj za koriščenje subvencij z mobilnim telefonom ali brezkontaktno kartico.
Če nisi vpisal maila, si zapišeš si številko prijavnice, ki se izpiše v zgornjem delu vpisnega obrazca in se z njo v roku 90 dni od izpolnitve prijavnice na spletu, OSEBNO zglasiš na najbližji Točki SŠP. S seboj prineseš osebni dokument s fotografijo in telefon. Registracijo v sistem subvencionirane študentske prehrane lahko uredi samo referent na točki SŠP in ni možna preko interneta ali pošte.
Z referentom na točki SŠP bosta nato preverila točnost vpisanih podatkov. Izbral boš tudi sredstvo, s katerim se boš identificiral pri koriščenju subvencionirane študentske prehrane, to je telefon (telefonska številka – brezplačno ali uporaba mobilne aplikacije) ali sim kartica (brezkontaktna čip kartica – doplačilo 15 evrov).

vir: studentska-prehrana.si

Platforma Najdi.se

Partnerja projekta Najdi.se Zavod VOZIM in Mladinski center Dravinjske doline sta skupaj s strokovnjaki, medijsko agencijo Luna TBWA in mladimi predstavila novo platformo Najdi.se, digitalno motivacijsko vstopno točko za reševanje duševnih izzivov mladih.

Osrednje igrificirano orodje Samo Iskalnik mladim omogoča, da se najdejo v izjavah mladih, spoznajo, da niso samo v svojih občutkih in če je potrebno, o duševni stiski, ki jo doživljajo, na varen, anonimen način spregovorijo s strokovnjakom.

Platformo najdete tukaj.

vir:lmit

Mreža virov pomoči in podpore na področju duševnega zdravja

V priloženem dokumentu najdete vire za pomoč in podporo na področju duševnega zdravja v Posavski in Savinjski regiji.

Z “Onkraj zgodb” do zelenega in vključujočega (delovnega) okolja

Projekt Onkraj zgodb (Beyond the tales) ponuja informacije in uporabne materiale o podnebnih spremembah in migracijah. Namen izobraževalno-osveščevalnega projekta je krepiti povezovanje med izobraževalci, izobraževalkami in mladimi ter k aktivaciji za podnebno in socialno pravično družbo spodbuditi tudi širšo javnost.

Na spletni strani projekta že lahko najdete infoliste o globalnem učenju, nediskriminaciji, participativni demokraciji in sistemu zelene pisarne ter trajnostne organizacije dogodkov. Infolisti so prvotno namenjeni institucijam iz različnih sektorjev (NVO, javni in zasebni sektor), ki želijo delovati na bolj intersekcionalen, trajnosten in vključujoč način. Vsekakor pa lahko koristijo vsem, ki se jim vsebine infolistov zdijo koristne v njihovem lastnem okolju – v šolah, pisarnah ali v zasebnih kontekstih. Nudijo oprijemljive smernice za implementacijo principov trajnostnega vodenja, nediskriminacije, participativne demokracije ter digitalnega in globalnega učenja v delovne in organizacijske strukture.

Slovenski partnerski organizaciji, Humanitas kot vodilni partner projekta in Umanotera, vas vabita k prebiranju infolistov in vpeljevanju zelenih in vključujočih smernic v vaše vsakodnevno delovanje. Vabijo vas, da infoliste po lastni presoji delite z vsemi, ki bi jim njihova vsebina lahko koristila ali pa bi jih zanimala.

Več informacij najdete tukaj.

vir: lmit

EURODESKOVI SPLETNI IGRI POBEGA

[EURODESKOVI SPLETNI IGRI POBEGA]

Eurodesk je v okviru svoje kampanje #TimeToMove pripravil dve zabavni spletni igri "Skrivnosti v Berlinu" in "Skrivnosti v Rigi".

Obe igri je navdihnila ideja o priljubljenih sobah pobega, kjer dva igralca sodelujeta pri reševanju ugank in izzivov.

Igralca lahko igrata skupaj na dveh ločenih zaslonih in med sabo komunicirata, da na poti razrešita različne skrivnosti in zagonetke.

Igri lahko odigrate tukaj:

Skrivnosti v Berlinu https://timetomove.eurodesk.eu/berlin/ 

Skrivnosti v Rigi https://timetomove.eurodesk.eu/riga/ 

Podkast Evropske agencije za informiranje in svetovanje mladim ERYICAst

Evropska agencija za informiranje in svetovanje mladim ERYICA je pričela z novim podkastom.

Prva epizoda govori o digitalizaciji mladinskega informiranja in učinkov novih tehnologij na področje. Podkast je možno poslušati preko naslednjih platform:

vir: lmit

Priročnik za vključujoče projekte Evropske mladinske fundacije

Evropska mladinska fundacija je objavila priročnik, ki bo pomagal mladinskim organizacijam pri izvajanju vključujočih projektov.

Priročnik vsebuje konkretne predloge, kako implementirati vključujoče prakse v projekte. Izpostavljenih je 6 področji: finance, udeleženci, logistika, spletni dogodki, počutje v ekipi, program in vsebina.

Priročnik ponuja še dodatne vire, ki nudijo predloge kako vzpostaviti varnejši prostor za udeležence, kako beležiti rezultate in kako dolgotrajno vključiti dobre prakse.

Priročnik je na voljo tukaj.

vir: lmit

Pomen eUprave v vsakdanjem življenju

Si tudi ti že kdaj ure in ure preživel_a na upravni enoti samo zato, da pridobiš potrdilo o začasnem naslovu, oddaš različne vloge in urediš druge pomembne zadeve? Zakaj bi čakal_a v vrsti, če lahko vse to urediš kar od doma, s par kliki na spletnem portalu eUprava? Portal Moja eUprava ti na enem mestu omogoča vpogled v tvoje podatke, vloge, premoženje in sodelovanje z državo.

Kaj vse lahko uredim prek portala eUprava?

eUprava poleg uporabnih informacij z različnih področij omogoča tudi digitalno opravljanje nekaterih storitev.

Osebni dokumenti, potrdila in selitev: Kdaj moram zamenjati osebno izkaznico ali potni list, kaj je digitalno potrdilo in kako ga lahko pridobim, kdaj po selitvi moram prijaviti začasni oz. spremenjeni naslov …? Prek e-uprave lahko:

  • Prijaviš stalni ali začasni naslov (v tujini)
  • Prijaviš ali odjaviš začasno prebivališče
  • Spremeniš naslov za vročanje pošte
  • Prijaviš izgubo ali krajo osebne izkaznice ali potnega lista
  • Izobraževanje in kultura: Kje in kako se vpišem na fakulteto, kakšne štipendije lahko pridobim in kje jih pridobim, kako do statusa samozaposlenega v kulturi? Elektronsko lahko:
  • Oddaš vloge pridobitev štipendij
  • Oddaš vloge za podaljšanje štipendij
  • Se prijaviš za vpis na študij
  • Pridobiš subvencionirano vozovnico za javni potniški promet
  • Se prijaviš za sprejem ali podaljšanje bivanja v študentskem domu
  • Se prijaviš v razvid samozaposlenih v kulturi

Kako se lahko prijavim na e-upravo?

Na e-upravo se lahko prijaviš z digitalnim potrdilom oziroma z mobilno identiteto smsPASS.

Ob registraciji in prijavi na portalu najdeš vodič, ki te bo s preprostimi vprašanji vodil k predstavitvi postopka in aktivnosti, ki jih moraš opraviti, če se želiš registrirati in pričeti z uporabo modula Moja eUprava.

Do eUprave lahko enostavno dostopaš tudi prek telefona z uporabo mobilne identitete smsPASS ali namestitvijo digitalnega potrdila.

Več informacij najdeš tukaj.

vir:mlad.si

Nova orodja za prepoznavo socialnih stisk: vabilo na izobraževanje

Slovenska Karitas je v sodelovanju s Škofijsko Karitas Ljubljana in z Zavodom Pelikan – Karitas v okviru projekta eSOS – Spletna prepoznava socialnih stisk razvila orodje za pomoč pri prepoznavanju socialnih stisk – eSOS aplikacijo, ki je hkrati tudi prvi korak k njihovemu reševanju.

Spleta stran eSOS je namenjena tako laičnim uporabnikom, ki čutijo, da so v stiski in želijo pridobiti več informacij zase ali za bližnjo osebo, kot tudi prostovoljcem in strokovnjakom, ki se srečujejo z ljudmi v stiski. Spletna stran je dostopna tukaj.

V četrtek, 15. 12. 2022, ob 18.00 organizirajo spletno izobraževanje, na katerem bodo predstavili eSOS aplikacijo, postopek naročanja na video svetovanje ter zagotavljanje pomoči pri izvajanju svetovanj. Ponovitev delavnice bo 19. 1. 2023, ob 18.00.

Več informacij in prijavnico najdete tukaj.

 Vir: CNVOS

Aplikacija Zmorem

Zavod za šport RS Planica je letos razvil aplikacijo Zmorem, ki spodbuja ljudi, zlasti mladostnike, k fizični aktivnosti in zdravemu življenjskemu slogu.

Aplikacija spremlja telesne aktivnosti in omogoča, da kot posameznik ali član skupine tekmuješ v mesečnih tekmovanjih. Če je skupina uspešna – športno/gibalno aktivna, se poteguje za čisto prave nagrade, ki jih podeljuje Zavod za šport RS Planica. Nagrade so izžrebane s srečkami, ki jih pridobiš z doseganjem dnevnih in tedenskih ciljih ter z nabiranjem korakov, minut gibanja in srčnih točk – več kot jih posameznik oz. skupina ima, večje so možnosti za osvojitev nagrade.

Aplikacijo je možno sneti  tukaj.

 Vir: Zavod za šport RS Planica

Karierna izvidnica

Zavod MEPI organizira dogodek za dijake 3. in 4., ki se vpisujejo na fakultete in bi želeli prejeti več informacij.

Kratke predstavitve študijskih smeri organizirajo študenti in študentk iz prve roke. Vsak dijak lahko v času dveh ur, kolikor bo potekal dogodek izve več o 3 različnih študijskih smereh. Študenti in študentke bodo predstavili študijsko smer, aktualne govorice izbrane fakultete, možnosti študija v tujini in odgovorila na vsa morebitna vprašanja.

Dogodek bo potekal preko spleta, nanj se je pa potrebno prijaviti tukaj. Več informacij je na voljo tukaj.

 Vir: Zavod MEPI

Uporabni viri

Vse informacije na enem mestu!

Na tem mestu najdete odgovore na vaša vprašanja pa tudi dodatne informacije, ki vam vedno pridejo prav!

ŠTUDENTSKA PREHRANA

Postopek vpisa v sistem subvencionirane študentske prehrane je sledeč: Najprej preko spletne strani opraviš spletno prijavo, vpišeš vse potrebne podatke, prebereš splošne pogoje ter vse skupaj potrdiš s klikom na »Nadaljuj«. Predlagamo vpis maila, ki je osnova za vpis v osebni profil uporabnika in možnost koriščenja subvencij z mobilno aplikacijo ter podaljšanja pravice v novem študijskem letu. Ni pa pogoj za koriščenje subvencij z mobilnim telefonom ali brezkontaktno kartico.
Če nisi vpisal maila, si zapišeš si številko prijavnice, ki se izpiše v zgornjem delu vpisnega obrazca in se z njo v roku 90 dni od izpolnitve prijavnice na spletu, OSEBNO zglasiš na najbližji točki SŠP. S seboj prineseš osebni dokument s fotografijo in telefon. Registracijo v sistem subvencionirane študentske prehrane lahko uredi samo referent na točki SŠP in ni možna preko interneta ali pošte.
Z referentom na točki SŠP bosta nato preverila točnost vpisanih podatkov. Izbral boš tudi sredstvo, s katerim se boš identificiral pri koriščenju subvencionirane študentske prehrane, to je telefon (telefonska številka – brezplačno ali uporaba mobilne aplikacije) ali sim kartica (brezkontaktna čip kartica – doplačilo 15 evrov).

Pomen eUprave v vsakdanjem življenju

Si tudi ti že kdaj ure in ure preživel_a na upravni enoti samo zato, da pridobiš potrdilo o začasnem naslovu, oddaš različne vloge in urediš druge pomembne zadeve? Zakaj bi čakal_a v vrsti, če lahko vse to urediš kar od doma, s par kliki na spletnem portalu eUprava? Portal Moja eUprava ti na enem mestu omogoča vpogled v tvoje podatke, vloge, premoženje in sodelovanje z državo.

Kaj vse lahko uredim prek portala eUprava?

eUprava poleg uporabnih informacij z različnih področij omogoča tudi digitalno opravljanje nekaterih storitev. Osebni dokumenti, potrdila in selitev: Kdaj moram zamenjati osebno izkaznico ali potni list, kaj je digitalno potrdilo in kako ga lahko pridobim, kdaj po selitvi moram prijaviti začasni oz. spremenjeni naslov …? Prek e-uprave lahko:

  • Prijaviš stalni ali začasni naslov (v tujini)
  • Prijaviš ali odjaviš začasno prebivališče
  • Spremeniš naslov za vročanje pošte
  • Prijaviš izgubo ali krajo osebne izkaznice ali potnega lista
  • Izobraževanje in kultura: Kje in kako se vpišem na fakulteto, kakšne štipendije lahko pridobim in kje jih pridobim, kako do statusa samozaposlenega v kulturi? Elektronsko lahko:
  • Oddaš vloge pridobitev štipendij
  • Oddaš vloge za podaljšanje štipendij
  • Se prijaviš za vpis na študij
  • Pridobiš subvencionirano vozovnico za javni potniški promet
  • Se prijaviš za sprejem ali podaljšanje bivanja v študentskem domu
  • Se prijaviš v razvid samozaposlenih v kulturi

Kako se lahko prijavim na e-upravo?

Na e-upravo se lahko prijaviš z digitalnim potrdilom oziroma z mobilno identiteto smsPASS. Ob registraciji in prijavi na portalu najdeš vodič, ki te bo s preprostimi vprašanji vodil k predstavitvi postopka in aktivnosti, ki jih moraš opraviti, če se želiš registrirati in pričeti z uporabo modula Moja eUprava. Do eUprave lahko enostavno dostopaš tudi prek telefona z uporabo mobilne identitete smsPASS ali namestitvijo digitalnega potrdila.

Dostop: eUprava

 

SEZNAM UPORABNIH VIROV:

 

EURODESKOVI SPLETNI IGRI POBEGA

Eurodesk je v okviru svoje kampanje #TimeToMove pripravil dve zabavni spletni igri "Skrivnosti v Berlinu" in "Skrivnosti v Rigi".

Obe igri je navdihnila ideja o priljubljenih sobah pobega, kjer dva igralca sodelujeta pri reševanju ugank in izzivov. Igralca lahko igrata skupaj na dveh ločenih zaslonih in med sabo komunicirata, da na poti razrešita različne skrivnosti in zagonetke.

Priročnik za vse (mlade), ki vstopajo na trg dela

V Mestni knjižnici Ljubljana so v sodelovanju s Socialno akademijo in Zavodom Nefiks izdali priročnik, ki iskalcem zaposlitve pomaga, da je vstop na trg dela čim bolj prijeten in čim manj stresen.

V njem so zbrani pomembni koraki, ki jih mora osvojiti vsak, ki se znajde na trgu dela. Tisti najbolj osnovni in hkrati izjemno pomembni: od urejanja zavarovanj do prijave na Zavodu za zaposlovanje ter tudi vse priložnosti, ki se ponujajo iskalcem zaposlitve v Ljubljani – od galerij, muzejev, gledališč in seveda knjižnice, da bi čas iskanja zaposlitve izkoristili kar se da učinkovito.

V priročniku se boste naučili tudi uspešnega načrtovanja kariere, postavljanja ciljev in priprave zaposlitvene dokumentacije. Seznanili se boste z napotili za javni nastop, ki je osnova vsakega zaposlitvenega razgovora.

Na enem mestu so zbrani tudi viri za iskanje zaposlitve, kratek pregled Zakona o delovnih razmerjih, predstavitev podjetništva ter vas spodbujali k članstvu v mladinskih organizacijah ter beleženju neformalno pridobljenega znanja.

Priročnik najdete tukaj.

 Vir: Mestna knjižnica Ljubljana

Info Škuc podporna skupina

Info center ŠKUC bo 11. 4. 2023 začel s podporno skupino namenjeno mladim (16 – 30 let), ki se soočate s težavami v duševnem zdravju.

Podporna skupina bo ponujala varen prostor, v katerem boste lahko delili_le svoje občutke, stiske in prejele_i medsebojno podporo.

Na srečanjih bodo težave in izzive naslavljali z uporabo dveh metod, metodo pogovora ter metodo pomoči z umetnostjo.
Slednje je vrsta psihosocialne pomoči, ki poteka ob podpori usposobljenega strokovnjaka, skozi proces doživljanja, izražanja in ustvarjanja z umetnostnimi izraznimi sredstvi. Njen cilj ni dovršena umetniška stvaritev, temveč je pomemben ustvarjalen proces, ki je usmerjen k refleksiji, samoraziskovanju ter uresničevanju posameznikovih potencialov. Gre za mlado vedo, ki se je v svetu pričela sistematično razvijati v drugi polovici 20. stoletja. Deluje na presečišču med umetnostjo in zdravjem.

Skupino bosta vodili Inge Salmič Zajec in Jasminka Ferček.

Dogodki znotraj programa se bodo prilagajali potrebam skupine. Prvo srečanje bo 11. 4. 2023, zadnje pa 27. 6. 2023. V tem času bodo izvedli 10 srečanj. Zaželena je udeležba na večini srečanj. Udeležba je brezplačna.

Prijave sprejemajo do 3. 4. 2023.

Obrazec za prijavo najdete tukaj.

Dogodek je na voljo tukaj. Pdf z opisom pa tukaj.

Za več informacij lahko pišete na info.center@skuc.org.

 Vir: Info center ŠKUC

    

Okrogla miza: Duševno zdravje za vse, mar res?

Društvo Altra v okviru programa OMRA pripravlja okroglo mizo “Duševno zdravje za vse, mar res?”, ki bo potekala v četrtek, 6. 4. 2023, ob 16.00 v prostorih ZRC SAZU v Ljubljani.

Okrogla miza bo naslavljala ovire in priložnosti na področju izobraževanja, zaposlovanja, vključevanja v interesne skupine ter stanje na področju družinskih in prijateljskih odnosov. O svojih izkušnjah družbene vključenosti / izključenosti bodo spregovorili posamezniki in posameznice s težavami v duševnem zdravju in njihovi svojci.

Več informacij najdete tukaj.

 Vir: Društvo Altra

 Vir fotografije: Društvo Altra

Festival duševnega zdravja

Nacionalni inštitut za javno zdravje obvešča, da se bo v četrtek, 18. maja 2023, med 10.00 in 19.00 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani odvijal Festival duševnega zdravja.

Na dogodku bodo obiskovalcem različnih starosti na voljo:

  • dejavnosti, ob katerih se bodo obiskovalci prireditve na štiridesetih stojnicah spoznali z raznolikimi programi in aktivnostmi na področju duševnega zdravja,
  • možnost pogovorov z osebami z lastnimi izkušnjami okrevanja po duševni stiski,
  • aktivnosti za zmanjšanje stigme na področju duševnega zdravja in duševnih stisk,
  • deset vsebinsko različnih predavanj o skrbi za duševno zdravje,
  • trinajst delavnic, na katerih bodo obiskovalci pridobili nekatere praktične veščine, ki jim bodo pomagale pri ohranjanju in krepitvi njihovega duševnega zdravja,
  • pogovori na temo duševnega zdravja.

Več informacij ter prijavnico najdete tukaj.

 Vir: NIJZ

 Vir fotografije: NIJZ

Pomoč v duševni stiski

Program MIRA je Nacionalni program duševnega zdravja, katerega cilj je krepitev duševnega zdravja in preprečevanje duševnih stisk ter celostna obravnava duševnih težav, povezovanje obstoječih in vzpostavljanje novih služb in struktur za vzpostavitev dobrega podpornega okolja na vseh področjih varovanja duševnega zdravja v Sloveniji. 

Vsak od nas lahko pomaga osebi v duševni stiski. Bolj pomembno, kot da uporabimo “vse prave besede”, je, da pokažemo pristno zanimanje. Poskusimo ji nuditi podporo, jo razumeti in ji prisluhniti. Da bomo lažje prepoznali, pristopili in pomagali, so tukaj predstavljene smernice, kako nuditi pomoč osebam v duševni stiski.

Če je stiska zelo huda pa si tukaj preberite, kje vse lahko poiščete pomoč.

 Vir: Nacionalni inštitut za javno zdravje

Volilna pravica ni kaprica: zborovanje bo 29. maja v Ljubljani

Tri nevladne organizacije – Zveza Sonček, Zavod Risa in Društvo za kulturo inkluzije – partnersko izvajajo projekt “Volilna pravica ni kaprica”, Gibanje za odpravo odvzema volilne pravice osebam z invalidnostjo.

Njihov končni cilj je sprememba Zakona o volitvah v državni zbor (ZVDZ), na način, da se zagotovi uresničevanje 29. člena Konvencije o pravicah invalidov ter preprečevanje diskriminacije zaradi invalidnosti.

29. 5. 2023 ob 11.00 bodo na zborovanju na Trgu republike v Ljubljani, in sicer v okviru Festivala Igraj se z mano, simbolično pokazali, da želijo živeti v sodobni demokratični državi, ki ne uzakonja diskriminacije.

Več si lahko preberete tukaj.

 Vir: Društvo za kulturo inkluzije

Krvodajalske akcije Rdečega križa Slovenije v juniju

Rdeči križ Slovenije letno organizira več kot 1.160 krvodajalskih akcij, od tega je približno 370 terenskih, ki se jih v zadnjih letih udeleži okoli 62.000 krvodajalcev.

Letno daruje kri nekaj manj kot 5 % prebivalcev. Bolniki z boleznimi krvi, bolniki z rakom ali bolniki, ki so zdravljeni z transplantacijo in številni ponesrečenci, so tisti, ki kri nujno potrebujejo zaradi številnih operativnih posegov. Ker krvi še ni mogoče umetno narediti, so prav krvodajalci tisti, ki z darovanjem krvi omogočajo sodobno zdravljenje, zato so prejemniki krvi in bolniki v celoti odvisni od prostovoljnih krvodajalcev. Z darovanjem krvi krvodajalci omogočajo sodobno zdravljenje. Brez darovane krvi je ogroženo njihovo zdravje in pogosto tudi življenje.

Seznam krvodajalskih akcij v mesecu juniju je na voljo tukaj.

 Vir: CNVOS

Elementi znakovnega jezika

Zveza društev gluhih in naglušnih vabijo na krajša izobraževanja in delavnice, ki se bodo odvijale skozi leto  bodo namenjene prestavitvi in uporabi različnih elementov znakovnega jezika, ki sestavljajo celoto slovenskega znakovnega jezika.

Slovenski znakovni jezik ima svojo strukturo, ki pa ni enaka slovenskemu govornemu jeziku, kar pomeni, da slovenščine ne moremo dobesedno prevajati v kretnje in iz kretnje. Kretnja je le eden od elementov in ni največji element, kot je veljajo prepričanje v preteklosti.

Vsebine izobraževanja so namenjene vsem tistim, ki se učijo znakovni jezik, osebam, ki delajo z gluhimi osebami, tolmačem za slovenski znakovni jezik, in osebam, ki poučujejo slovenski znakovni jezik.

Razpisana izobraževanja bodo štela tudi v kvoto izobraževanj za pridobitev dodatne kvalifikacije inštruktor/inštruktorica slovenskega znakovnega jezika. Izobraževanje bo tolmačeno v slovenski znakovni jezik.

Več informacij o izobraževanjih je na voljo tukaj.

 Vir: Zveza društev gluhih in naglušnih

Izmenjevalnica Rdečega križa

Izmenjevalnica je prostovoljski projekt Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Ljubljana.

Ideja Izmenjevalnice se je oblikovala zaradi, na eni strani, velike količine doniranih rabljenih oblačil, ki so v Humanitarnem centru ostajala (oz. bila odpeljana v predelavo drugam) in enoličnosti prehranskih paketov pomoči Rdečega križa na drugi. IZM je neke vrste pretvornica: z vašim obiskom pretvorijo eno obliko donacij (tj. oblačila), ki je je dovolj oz. preveč, v hrano in izdelke za higieno, ki jih zmerom primanjkuje.

IZM temelji na pošteni menjavi, krepitvi solidarnosti in spoštovanju sočloveka. Sloni na principu ponovne uporabe, odgovornosti do soljudi in okolja ter trajnostnega ravnanja.

Izmenjevalnica obstaja v obliki rednih dogodkov. Potekajo vsak 3. petek v mesecu med 16. in 19. uro v prostorih Humanitarnega centra RKS-OZ Ljubljana na Tržaški cesti 132. V centru Ljubljane pa so prisotni vsak 1. četrtek v mesecu med 16. in 19. uro v Zorici na Kersnikovi 4. V letu 2023 jih najdeš tudi na novi lokaciji v Zavodu Pokušina pod strehco, naslednjič 8. marca med 16. in 19. uro na Zaloški cesti 42 (nato pa še 10.5., 11.10. in 21.12.).

Več informacij je na voljo tukaj.

 Vir: Rdeči križ Slovenije

Štipendije podjetja Iskra

Podjetje Iskra razpisuje štipendije za študente_ke in dijake_inje višjih letnikov.

Razpisana področja so:

  • Elektrotehnika (UNI ali VSŠ)
  • Računalništvo in informatika (UNI ali VSŠ)
  • Orodjar (srednja šola)
  • Elektrikar (srednja šola)

Višina štipendije je od 150 € do 400 €, odvisno od letnika študija in študijskega uspeha. Štipendisti bodo dobili tudi priložnost sodelovanja s strokovnjaki iz podjetja in možnost opravljanja plačane prakse v podjetju.

Prijave z motivacijskim pismom in življenjepisom sprejemajo na kadrovska@iskra.eu.

Več informacij je na voljo tukaj.

 Vir: Karierni center UL

OBJAVLJEN javni razpis za oddajo namenskih stanovanj v najem mladim

Družba Nepremičnine Celje d.o.o. je objavila Javni razpis za oddajo namenskih stanovanj za mlade. Celjski mladinski center je sodeloval pri oblikovanju kriterijev glede na analizo stanja v okviru Lokalnega programa za mladino Mladi so Celje 2022 – 2023. Razpis predstavlja izvedbo ukrepa na področju stanovanjske politike v Mestni občini Celje, namenjenega prednostni skupini mladi posamezniki. Primož Brvar, direktor družbe Nepremičnine Celje d.o.o., ob tem dodaja: »Nakup stanovanja in njihova dostopnost za najem, ob visokih cenah energentov in višini najemnin na prostem trgu, mladim predstavlja veliko breme. Z razpisom družba mladim ponuja varen, ugoden in dolgoročen najem obnovljenih stanovanj. Če je družba v novi stanovanjski soseski Dečkovo naselje – DN 10 na Singenski ulici v Celju podelila 36 stanovanj mladim in mladim družinam, se je tokrat osredotočila na mlade posameznike, katerim bodo na voljo stanovanja v starem mestnem jedru Celja. S tem družba zasleduje uresničevanje ciljev Strategije razvoja starega mestnega jedra Celja in Lokalnega programa za mladino v Mestni občini Celje.« 

Družba na razpisu ponuja 8 stanovanj z dobo najema do 10 let. Družba bo prevzela tudi stroške notarskih storitev, upravljanja, zavarovanja in investicijskega vzdrževanja stanovanj ter skupnih prostorov. Bodoči najemniki bodo nosili stroške najemnine, opreme in rednih obratovalnih stroškov.

Javni razpis določa pogoje in merila katerim prosilcem bodo prednostno podeljena stanovanja. Darja Pavlina, vodja službe za stanovanjske zadeve, navaja: »Prednost pri dodelitvi bodo imeli mladi posamezniki s stalnim bivališčem v Celju. Upoštevali bomo tudi njihovo izobrazbo, zaposlitev, podjetnost, kraj zaposlitve in aktivno državljanstvo. Razpoložljiva stanovanja so primerna za mlade posameznike, mlade pare in enostarševske družine.«

Javni razpis je odprt do 18. 10. 2023 do 17. ure. Razpisna dokumentacija z merili, vloga in dodatne informacije o stanovanjih so na voljo na spletni strani www.nepremicnine-celje.si in  sedežu družbe v času uradnih ur.

Javni razpis najdete tukaj

Nepremičnine Celje d.o.o.

Kako lahko pomagamo po poplavah in kje je na voljo pomoč

V preteklem tednu so Slovenijo prizadele ene od najhujših poplav v zgodovini države. Obilno deževje je v večjem delu Slovenije povzročilo katastrofalne razmere, ogrožena so tudi življenja. Prebivalcem pomagajo vse razpoložljive sile. Najbolj pomembno je, da ljudje poskrbimo za svojo varnost, spremljamo opozorila pristojnih služb in če se le da, ostanemo na varnem. V pričujoči objavi so zbrane vse informacije o tem, kako lahko pomagamo sami in kje lahko pomoč poiščemo.

Z današnjim dnem, 7. 8. 2023 je zaživela nova aplikacija, na kateri so zbrane vse informacije o tem, kje in kako lahko pomagamo. Na voljo je tukaj.

Na spletni strani Urada Republike Slovenije za komuniciranje so na voljo informacije za žrtve poplav ter prijavnica za tiste, ki bi nudili začasno nastanitev za tiste, ki so ostali brez vsega. Prav tako so zbrane informacije kako ob poplavah ravnati, vremenska in hidrološka opozorila, razmere v prometu in na železnicah ter priporočila NIJZ v zvezi z pitno vodo in ravnanjem z živili.

Interes za pomoč prostovoljk in prostovoljcev ter donacije zbirajo naslednje nevladne organizacije:

Slovenska Filantropija
Slovenska Karitas
Rdeči Križ Slovenije
Zveza prijateljev mladine
ADRA Slovenija
Humanitarček
IPO Mednarodna policijska organizacija. katera zbira prošnje za pomoč ob poplavah.
Društvo Parada ponosa nudi pomoč LGBTQ+ osebam, katere so prizadele poplave. Več informacij je na voljo tukaj.

Prav tako je Univerza v Ljubljani pričela z akcijo Srčna UL za prizadete v poplavah. Več je na voljo tukaj.

Pomembno je, da se na prizadeta območja NE odpravljamo sami in se vključimo preko katerega od naštetih vzpostavljenih mehanizmov.

Ker trenutna situacija različno vpliva na vse direktno ali posredno vpletene, je program Mira izdal smernice za psihološko prvo pomoč v duševni stiski ob poplavah.

 Vir: N1, RTV SLO, Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje, RKS, Karitas

Rok za oddajo prošnje za bivanje študentov za študijsko leto 2023/2024 podaljšan do 23. 8. 2023

Rok za oddajo prošnje za podaljšanje subvencioniranega bivanja študentov in rok za oddajo prošnje za sprejem za študente, ki želijo biti uvrščeni na prvo prednostno listo, se zaradi izjemnih okoliščin, ki so nastale ob nedavnih poplavah, podaljšuje do vključno 23. 8. 2023.

Študenti, prizadeti v nedavni poplavi, so upravičeni do dodatnih 100 točk. To velja tudi za tiste študente, ki so prošnjo za sprejem ali podaljšanje subvencioniranega bivanja že oddali. Ti študentje pristojni pisarni za študentske domove sporočijo, da želijo zaprositi za dodatne točke iz razloga nedavnih poplav in prošnjo dopolnijo.

Študenti morajo do 23. avgusta 2023 na spletnem portalu eVŠ oddati:

  • prošnjo za podaljšanje subvencioniranega bivanja študentov v študentskih domovih, dijaških domovih in pri zasebnikih za študijsko leto 2023/24 oziroma
  • prošnjo za sprejem na subvencionirano bivanje v študentskih domovih, dijaških domovih in pri zasebnikih za študijsko leto 2023/24, če želijo biti uvrščeni na prvo prednostno listo.

Rok velja tudi za tiste, ki se bodo vpisali ali šele oddali prijavo za vpis na študij po roku za oddajo prošnje za subvencionirano bivanje študentov.

Skupaj je razpisanih 11.951 mest za subvencionirano bivanje, in sicer za sprejem 4620 in 7331 za podaljšanje bivanja, ter 42 mest, ki so namenjena študentom s priznano mednarodno zaščito in študentom s priznano začasno zaščito.

Višina subvencije v študijskem letu 2023/2024 v javnih dijaških, dijaško študentskih in študentskih domovih znaša 27,80 evra, v zasebnih študentskih domovih in pri zasebnikih pa 32 evrov.

Več informacij lahko najdete tukaj,

 Vir: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije

Krvodajalske akcije Rdečega križa Slovenije v septembru

Rdeči križ Slovenije vabi, da postanete krvodajalec/-ka in pomagate reševati življenja. Kri lahko daruje vsaka oseba med 18. in 65. letom starosti, ki tehta vsaj 50 kg in je dobrega zdravja. Moški na vsake 3 mesece, ženske na vsake 4 mesece.

Seznam krvodajalskih akcij v septembru in vse potrebne informacije v zvezi z darovanjem krvi najdete tukaj.

 Vir: Rdeči križ Slovenije

Psihoterapevtska skupina ter podporna skupina za osebe z endometriozo in drugimi ginekološkimi obolenji

Jeseni bo ponovno pričela delovati psihoterapevtska skupina za osebe z endometriozo in drugimi ginekološkimi obolenji.

Izvajali se bosta dve skupini, in sicer v živo (Maribor) in preko spleta. Skupini se bosta redno srečevali v primeru, da bo prijavljenih vsaj šest (6) oseb za vsako skupino. Skupino bo vodila Mateja Lajh, specializantka psihoterapije in skupinske analize.

Za podrobnejše informacije o poteku psihoterapevtske skupine in prijavo se obrnite na naslov lajh.mateja@gmail.com.

Prav tako bodo potekale podporne skupine za osebe z endometriozo in drugimi ginekološkimi obolenji. Več informacij bo na voljo tukaj.

 Vir: Društvo Endozavest

 Vir fotografije: Društvo Endozavest

Pomoč “Namizni računalniki za prizadete v poplavah 2023”

Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo (Mreža NVO-VID) je vzpostavila pomoč prizadetim v poplavah v obliki računalniške opreme. Gre za brezplačne komplete namiznih računalnikov z monitorji in pripadajočo opremo, ki jih v okviru svoje redne dejavnosti nudi Društvo Duh časa. Pomoč vključuje tudi dostavo računalniške opreme.

Zainteresirane posameznike, gospodinjstva, institucije in humanitarne organizacije, ki imate oz. ste zasledile potrebo po namiznih računalnikih, lepo vabijo k sodelovanju.

Podrobnejše informacije o brezplačni računalniški opremi za prizadete v poplavah in sporočanju potreb po namiznih računalnikih se nahajajo tukaj.

 Vir: Mreža NVO-VID

Program Prvi mentor

Prvi mentor je program, zasnovan in namenjen vsem mladim, starim od 15 do 25 let, ki ravno začenjajo s sanjami o lastni poslovni poti, razmišljajo o karieri ali iščejo najboljšo pot, kako nadaljevati in preskočiti iz šolskih klopi v poslovni svet.

Mentorji, ki so del AmCham Young Leaders Cluba, bodo pomagali s svojim znanjem in izkušnjami, ki so si jih nabrali tekom let, predvsem pa so pred leti že bili v enakem položaju.

Prijavi se lahko vsak, ki:

  • obiskuje srednjo šolo ali fakulteto v Sloveniji;
  • je star/a od 15 do 25 let;
  • išče smernice na poti do svojih ciljev in mu mentor lahko pri tem pomaga.

Mentorski program je brezplačen.

Več informacij je na voljo tukaj.

 Vir: Mladinski svet Slovenije

 Vir fotografije: Mladinski svet Slovenije

Katalog prostovoljskih aktivnosti za mlade v šolskem letu 2023

Slovenska filantropija je objavila katalog prostovoljskih aktivnosti za mlade v šolskem letu 2023/24.

Prelistajte spletni katalog in poiščite svojo priložnost za aktivno sooblikovanje boljše družbe. Vse zbrane aktivnosti so namenjene mladim prostovoljcem do 30. leta. Aktivnosti, primerne tudi za mladoletne, so na vrhu tabele označene z zelenim znakom “Mladim prostovoljcem prijazna organizacija”.

Pričakujejo vas mladim prostovoljcem prijazne organizacije iz 35 krajev, ki vam bodo v prijetni družbi in na zanimiv način približale prostovoljsko delo. Izbirate lahko med 157 prostovoljskimi priložnostmi in 93 prostovoljskimi organizacijami in organizacijami s prostovoljskim programom.

Katalog za celotno Slovenijo in za območje Mestne občine Ljubljana sta na voljo tukaj.

 Vir: Slovenska filantropija

 Vir fotografije: Slovenska filantropija

Brezplačna svetovalnica za mlade na Društvu CPM

Društvo CPM izvaja brezplačno svetovalnico za mlade med 15. in 30. letom.

Namenjena je reševanju stisk, iskanju odgovorov in reševanju stresnih situacij. Svetovalnica zagotavlja zaupnost in anonimnost. Lahko poteka v živo ali preko spleta in sicer ob ponedeljkih in petkih od 9.00 do 15.00 ter torkih, sredah in četrtkih od 9.00 do 18.00.

Več informacij je na voljo na naslovu nika@cpm-drustvo.si in hana@cpm-drustvo.si.

 Vir: Društvo CPM

 Vir fotografij: Društvo CPM

Zaživela enotna nacionalna platforma za brezplačne elektronske učne vire

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje obvešča, da je zaživel nacionalni portal eTorba, ki pod geslom “Množimo znanje” ponuja učencem, učiteljem, staršem in vsem drugim zainteresiranim posameznikom enoten brezplačni dostop do relevantnih, strokovno in didaktično pregledanih elektronskih učnih gradiv.

Več informacij najdete tukaj, portal eTorba pa je dostopen tukaj.

 Vir: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

Anketa: Omogočanje in zagotavljanje vključevanja vseh mladih v družbo

Ambasadorji mladinskega dialoga (projekt pod okriljem Mladinskega sveta Slovenije) vabi k izpolnjevanju vprašalnika, ki se osredotoča na 3. evropski cilj za mlade: Vključujoče družbe.

Trenutno poteka posvetovalna faza 10. cikla mladinskega dialoga pod naslovom “Omogočanje in zagotavljanje vključevanja vseh mladih v družbo”. Mladi ste nosilci prihodnosti, in na MSSju verjamejo, da je ključnega pomena, da se mlade nagovarja k vrednotam vključevanja, enakosti in spoštovanja raznolikosti.

Vprašalnik je možno izpolniti tukaj.

Več o projektu je na voljo tukaj.

 Vir: MSS

Tržnica priložnosti

Zavod Voluntariat vabi na dogodek ob mednarodnem dnevu izobraževanja z naslovom Tržnica priložnosti.

Na dogodku se bo možno spoznati s temami kot so mladinsko delo, podnebne spremembe, solidarnost, pravičnost, enakost spolov, vključevanje, zdrav življenjski slog in prosti čas.

Na tokratnih postojankah bo možno spoznati Mlade Zmaje, Slovensko filantropijo, Zavod ODTIZ, Mlade za podnebno pravičnost, Mladinsko zvezo Brez izgovora Slovenija (No Excuse), Društvo GAHA Slovenija, Društvo Parada Ponosa, Zavod Nefiks in Zavod Voluntariat. Na dogodku bodo na voljo tudi prigrizki in topla pijača.

Prosijo, da svojo udeležbo potrdite na naslov placement@zavod-voluntariat.si ali na telefonsko številko +386 69 722 865.

Več o samem dogodku si lahko prebereš tukaj.

 Vir: Zavod Voluntariat

 Vir fotografije: Zavod Voluntariat

Time to mind: priročnik za podporo duševnemu zdravju ob mobilnosti mladih

Odhod v tujino zaradi študija ali dela je več kot le odkrivanje novih krajev. To je priložnost za osebno za razvoj in odkrivanje samega sebe, raziskovanje novih okolji, kulture ter spoznavate novih ljudi.

Priročnik ponuja nasvete za soočanje s spremembami, ki jih lahko prinese mobilnost ter kako ob tem skrbeti za svoje duševno zdravje.

Priročnik je v digitalni obliki na voljo tukaj.

 Vir: Eurodesk

 Vir fotografije: Eurodesk

Javna okrogla miza: Duševno zdravje je človekova pravica

KUD Transformator v partnerstvu s Pedagoško fakulteto, Fakulteto za socialno delo v Ljubljani in kolektivom Bralnega krožka kritične psihologije organizira javno okroglo mizo “Duševno zdravje je človekova pravica”, ki bo potekala 25. marca 2024 od 16.00 do 19.00 na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani.

Na okrogli mizi bodo s strokovnjaki_njami in mladimi odprli interdisciplinarno razpravo o družbenih vplivih na duševno zdravje posameznika, pomenu osamljenosti in skupnosti kot zdravilu, pa tudi mogočih skupnostnih oblikah samo-pomoči in drugih nujnih korakih za blaženje ter preprečevanje razsežnosti duševnih stisk med mladimi in celotno populacijo. Tam bo predvajan tudi zagovorniški video, okroglo mizo pa bodo predvajale_i v živo.

Okrogla miza bo potekala v okviru istoimenskega projekta, o katerem si lahko več preberete tukaj.

 Vir: KUD Transformator

Priročnik za opolnomočenje in družbeno aktivacijo mladih

V sklopu projekta TRIALOG (s polnim imenom Aktivacija mladih s spodbujanjem njihovega medsebojnega povezovanja, prevzemanja aktivne vloge v lokalnih skupnostih in celostnim opolnomočenjem za življenje brez nasilja), so nastale uporabne vsebine za mladinske delavce_ke.

Projekt se je s ciljem opolnomočenja mladih prvenstveno dotikal treh tematik:

- duševnega zdravja,

- nasilja

-  družbene aktivacije.

Projektne vsebine in rezultati za mladinske delavce_ke:

Zbirko izobraževalnih vsebin, vključujoč kopico informacij o duševnem zdravju, nasilju ter stresu, pozitivni komunikaciji in tehnikami sproščanja;

Priročnik za opolnomočenje in družbeno aktivacijo mladih, ki se osredotoča na primere dobrih praks iz Slovenije in tujine ter na podlagi izvedenih delavnic z mladimi identificira učinkovite pristope za nadaljnje delo z njimi;

Priročnik za usposabljanje mentorjev, koristen za vse, ki se z mladimi (pol)profesionalno ukvarjajo.

Več informacij o projektu in uporabnih vsebinah je na voljo TUKAJ.

 Vir: Mlad.si